Drewniane

HMS TenedosSlupy śrubowy (później przeklasyfikowane na korwety) o drewnianym kadłubie typu "ECLIPSE", zostały zaprojektowane przez Sir Edwarda Reed'a i zostały wyposażone w dziobnice typu taranowego, jednak bez odpowiedniego wzmocnienia samego dziobu.

HMS DryadDrewniane slupy typu "AMAZON" zostały zaprojektowane przez Sir Edwarda Reed'a. Projekt tych okrętów po raz pierwszy zrywał z tradycyjnym podejściem do konstruowania małych okrętów krążowniczych.

HMS RosarioDrewniane, 11-działowe slupy śrubowe III klasy typu "ROSARIO" zaprojektowane przez Isaac'a Watts'a do służby na dalekich wodach otaczających kolonie Imperium Brytyjskiego.

HMS Camelion17-działowe slupy II klasy typu "CAMELION" zostały zaprojektowane przez Isaac'a Watts'a i w Royal Navy stanowiły konstrukcję umiejscowioną w połowie drogi pomiędzy korwetami a kanonierkami.

HMS Greyhound17-działowe slupy typu "GREYHOUND" zostały zaprojektowane w 1855 r. na bazie slupów typu "CRUIZER", jednak z przedłużeniem kadłuba i zamontowaniem silników o mocy nominalnej 200 nhp aby uzyskać większą prędkość.

HMS IcarusDrewiane slupy śrubowe typu "RACER" zostały zaprojektowane w 1855 r. na bazie konstrukcji slupów typu "SWALLOW", jednak zwiększono ich długość aby uzyskac wzrost prędkości.