Slupy

HMS EnterpriseOkręt rozpoczęto jako śrubowy slup typu "CAMELION". Konwersja HMS "ENTERPRISE" odbyła się w podobny sposób jak HMS "RESEARCH", na podstawie projektu Edwarda Reed'a.

HMS ResearchHMS "RESEARCH" był pierwszym brytyjskim małym okrętem pancernym i pierwszym okrętem z baterią skrzyniową, umożliwiającą w ograniczonym stopniu na prowadzenie ognia również w kierunku dziobu i rufy. Okręt został rozpoczęty jako 17-działowy drewniany slup z napędem śrubowym typu "CAMELION", jednak w 1862 roku zapadła decyzja o konwersji okrętu na podobieństwo przebudowywanych tradycyjnych parowo-żaglowych okrętów liniowych. Okręt został zaprojektowany przez Edwarda Reed'a.

HMS ClioTe 10-działowe slupy ze stalowym kadłubem, zaprojektowane przez Williama White'a w 1899 r. były ostatnimi z długiej linii małych okrętów wykorzystujących żagle jako pomocniczy napęd.

HMS ShearwaterSlupy typu "CONDOR" nie odbiegały konstrukcyjnie od slupów typu "ALERT". Zostały zaprojektowane przez Williama White'a w 1898 r.

HMS Algerine10-działowe, stalowe slupy typu "PHOENIX" zostały skonstruowane z wykorzystaniem planów slupów typu "ALERT". Zostały zaprojektowane w 1894 r. przez Williama White'a.

HMS TorchSlupy typu "ALERT" były wersją rozwojową slupów typu "BEAGLE". Były pierwszymi slupami wyposażonymi w maszyny typu VTE oraz działa szybkostrzelne.

HMS BeagleSlupy typu "BEAGLE" były wersją slupów kompozytowych typu "NYMPHE", uzupełnioną o pokrycie kadłuba wykonane ze stali.

HMS NympheKompozytowe, 8-działowe slupy typu "NYMPHE" zostały zaprojektowane przez biuro prowadzone przez Sir Williama White'a. Były ostatnimi kompozytowymi slupami jakie zbudowano.

HMS DolphinKompozytowe kanonierki typu "DOLPHIN" zostały zaprojektowane przez Nataniela Barnaby'ego w 1881 r. Były pierwszymi kanonierkami na których od samego początku zastosowano nowoczesne gwintowane działa ładowane odtylcowo.

HMS MarinerKompozytowe kanonierki typu "MARINER" (później przeklasyfikowane na slupy) zostały zaprojektowane przez Nataniela Barnaby'ego w 1882 r., jako jedyne z ostatnich okrętów w Royal Navy wywodzące się z deski kreślarskiej tego konstruktora.

HMS SatteliteSlupy typu "SATELLITE" zostały zaprojektowane przez Nataniela Barnaby'ego i jako jedyne okręty o drewnianym kadłubie były wyposażone w opancerzony pokład chroniący witalne części okrętów.

HMS DoterelKompozytowe, 6-działowe slupy typu "DOTEREL" zostały zaprojektowane przez Nataniela Barnaby'ego w 1877 r.. Stanowiły kontynuację konstrukcji typu "FANTOME". Bardzo podobne w budowie do slupów klasy "OSPREY".