Predrednoty

HMS Lord NelsonOkręty typu "LORD NELSON"" były pancernikami I klasy. Konstrukcyjnie podobne do typu "KING EDWARD VII", z niewielkimi zmianami w budowie kadłuba oraz artylerią pomocniczą o zwiększonym kalibrze.

HMS SwiftsureOkręty typu "SWIFTSURE" zostały zaprojektowane przez Sir Reed'a dla floty Chile, jednak aby zapobiec prawdopodobnemu zakupowi przez Rosję zdecydowano się wcielić je do Royal Navy. Były to lekkie pancerniki II klasy, ze stosunkowo silną artylerią pomocniczą.

HMS King Edward VIIOkręty typu "KING EDWARD VII"" były pancernikami I klasy. O 1000 t, większe od poprzednich konstrukcji stanowiły zbiór nowatorskich rozwiązań, znacznie zwiększający ich potencjał bojowy.

HMS DuncanOkręty typu "DUNCAN"" były pancernikami I klasy. Były mniejszymi wersjami okrętów typu "FORMIDABLE". Część opancerzenia poświęcono na rzecz prędkości i manewrowości.

HMS LondonOkręty typu "LONDON"" były pancernikami I klasy zaprojektowanymi na wzór okrętów typu "FORMIDABLE", z niewielkimi modyfikacjami dotyczącymi opancerzenia. W zasadzie z racji podobieństw w konstrukcji przyjęło się mówić, iż typ "LONDON" był jest podtypem typu "FORMIDABLE".

HMS FormidableOkręty typu "FORMIDABLE"" były pancernikami I klasy zaprojektowanymi przez Sir Williama White'a na wzór okrętów typu "CANOPUS", były jednak większe i lepiej opancerzone. Przy ich budowie również zastosowano stal Krupp'a.

HMS CanopusOkręty typu "CANOPUS"" były pancernikami I klasy zaprojektowanymi na wzór okrętów typu "MAJESTIC", jednak były mniejsze i szybsze. Zostały zbudowane z myślą o służbie na Dalekim Wschodzie, aby zrównoważyć rosnącą potęgę morską Japonii. Ich wielkość została dostosowana do Kanału Sueskiego, który to kanał musiały pokonać w drodze na miejsce pełnienia służby.

HMS MajesticOkręty typu "MAJESTIC" były pancernikami I klasy zaprojektowanymi w taki sposób by połączyć najlepsze cechy dwóch typów: "ROYAL SOVEREIGN" oraz "RENOWN". Zastosowano w nich działa 305 mm (12 in.) Mk. VIII, które były wykonane w technologi wykorzystującej wynalazek lufy wewnętrznej i koszulki zewnętrznej zbrojonej drutem. Ich potencjał bojowy był znacznie większy niż dotychczas używanych.

HMS RenownHMS "RENOWN" był pancernikiem II klasy będący nieco powiększoną i zmodernizowaną wersją pancerników typu "CENTURION". W odróżnieniu od swoich poprzedników zwiększono wymiary okrętu, użyto cięższej artylerii pomocniczej oraz zwiększono prędkość i wytrzymałość okrętu. Cały pancerz został wykonany ze stali NS.

HMS CenturionOkręty typu "CENTURION" były pancernikami II klasy zaprojektowanymi przez Sir Williama White'a do służby na Dalekim Wschodzie. Zasadniczo były mniejszymi kopiami okrętów typu "ROYAL SOVEREING".