Masztowe

HMS InflexibleHMS "INFLEXIBLE" był masztowym pancernikiem wieżowym zaprojektowanym w odpowiedzi na włoskie pancerniki typu "DUILIO" przez Nathaniela Barnaby'ego. Stanowił połącznie najcięższych dział ładowanych odprzodowych i wyjątkowo grubego pancerza.

HMS NeptuneHMS "NEPTUNE" był masztowym pancernikiem wieżowym wzorowanym na HMS "MONARCH", zaprojektowanym przez Edwarda Reed'a. Pierwotnie przeznaczony dla floty Brazylii został zakupiony przez Royal Navy w obliczu możliwej wojny z Rosją.

HMS CaptainHMS "CAPTAIN" konstrukcyjnie był podobny do HMS "MONARCH", jednakże zmodyfikowany po doświadczeniach ze swoim poprzednikiem. Zmiany dotycznyły głównie rozmieszczenia uzbrojenia, poprawione zostały również właściwości morskie. Okręt został zaprojektowany przez konstruktorów ze stoczni Lairds, według wskazówek Captain'a Cowper'a Phipps'a Coles'a. Jednakże błędy popełnione podczas konstruowania i budowy okręty spowodowały tragiczne w skutkach problemy ze stabilnością.

HMS MonarchHMS "MONARCH" był pierwszym oceanicznym pancernym okrętem wieżowym i pierwszym pancernikiem brytyjskim wyposażonym w 305 mm (12 in) działa. Został zaprojektowany przez Edwarda Reed'a w 1866 r.

HMS ScorpionOkręty typu "SCORPION" były pierwotnie przeznaczone dla Konfederatów, jednak zawirowania historii spowodowały, iż oba zasiliły Royal Navy. Te okręty były wyposażone w wieże, podobnie jak HMS "ROYAL SOVEREIGN", czy HMS "PRINCE ALBERT", jednak dodatkowo zamontowano na nich ożaglowanie przydatne do żeglugi na dalekich akwenach.