Wieżowe

HMS HoodHMS "HOOD" był ósmym pancernikiem z zaplanowanych w Akcie Obrony Morskiej z 1889 r., obok okrętów typu "ROYAL SOVEREIGN". Właściwie HMS "HOOD" również należał do tego typu, jednakże w przeciwieństwie do swoich poprzedników był zbudowany wg. nieco innej koncepcji - miał być swoistym eksperymentem oraz miał wykazać przewagę pewnych rozwiązań konstrukcyjnych. Został wyposażony w cylindryczne wieże artylerii głównej oraz miał niższą wolną burtę od swoich bliźniaków.

HMS TrafalgarOkręty typu "TRAFALGAR" były wzorowane na HMS "DREADNOUGHT", jednak w nowym projekcie poprawiono opancerzenie w stosunku do typów "ADMIRAL" i "VICTORIA". Okręty zostały zaprojektowane przez Williama Henry'ego White'a. W momencie oddania były największymi i najlepiej opancerzonymi pancernikami w brytyjskiej marynarce.

HMS VictoriaOkręty typu "VICTORIA" były wzorowane na typie "CONQUEROR", ze zmianami predysponującymi nowo powstałe okręty do pierwszej klasy okrętów pancernych. Uzbrojenie główne identyczne jak w typie "ADMIRAL (III)" skoncentrowano na dziobie, w dwudziałowej wieży artyleryjskiej.

HMS ColossusOkręty typu "COLOSSUS" były zmodyfikowanymi okrętami typu "AGAMEMNON". Zostały zaprojektowane przez Nathaniela Barnaby'ego, były nieco większe, miały większą prędkość i silniejsze uzbrojenie pomocnicze. Poprawiono również właściwości morskie. Zasadniczymi zmianami były jednak działa główne, które były ładowane odtylcowo, zastosowanie pancerza warstwowego zarówno do kadłuba jak i do wież oraz zastosowanie stali do większości konstrukcji kadłuba.

HMS AgamemnonOkręty typu "AGAMEMNON" były mniejszą wersją HMS "INFLEXIBLE". W projekcie nadzorowanym przez Nathaniela Barnaby'ego wprowadzono zmiany obniżające zanurzenie, tak aby można wykorzystać okręty tego typu na Bałtyku oraz Morzu Czarnym, przeciwko Rosji. Okręty te zakończyły w Royal Navy erę masztowych pancerników wieżowych.

HMS DreadnoughtHMS "DREADNOUGHT" był powiększoną wersją pancerników wieżowych typu "DEVASTATION", z zamontowanymi mocniejszymi maszynami oraz z całkowicie opancerzonym dziobem. Projekt okrętu rozpoczął Edward Reed w 1870 r., natomiast dokończył William White w 1872 r.

HMS DevastationOkręty typu "DEVASTATION" zostały zaprojektowane przez Edwarda J. Reed'a w 1868 r. Stanowiły podstawę dla wszystkich późniejszych, pozbawionych masztów i ożaglowania, wyposażonych w wieże działowe oceanicznych pancerników.

HMS InflexibleHMS "INFLEXIBLE" był masztowym pancernikiem wieżowym zaprojektowanym w odpowiedzi na włoskie pancerniki typu "DUILIO" przez Nathaniela Barnaby'ego. Stanowił połącznie najcięższych dział ładowanych odprzodowych i wyjątkowo grubego pancerza.

HMS NeptuneHMS "NEPTUNE" był masztowym pancernikiem wieżowym wzorowanym na HMS "MONARCH", zaprojektowanym przez Edwarda Reed'a. Pierwotnie przeznaczony dla floty Brazylii został zakupiony przez Royal Navy w obliczu możliwej wojny z Rosją.

HMS CaptainHMS "CAPTAIN" konstrukcyjnie był podobny do HMS "MONARCH", jednakże zmodyfikowany po doświadczeniach ze swoim poprzednikiem. Zmiany dotycznyły głównie rozmieszczenia uzbrojenia, poprawione zostały również właściwości morskie. Okręt został zaprojektowany przez konstruktorów ze stoczni Lairds, według wskazówek Captain'a Cowper'a Phipps'a Coles'a. Jednakże błędy popełnione podczas konstruowania i budowy okręty spowodowały tragiczne w skutkach problemy ze stabilnością.

HMS MonarchHMS "MONARCH" był pierwszym oceanicznym pancernym okrętem wieżowym i pierwszym pancernikiem brytyjskim wyposażonym w 305 mm (12 in) działa. Został zaprojektowany przez Edwarda Reed'a w 1866 r.

HMS ScorpionOkręty typu "SCORPION" były pierwotnie przeznaczone dla Konfederatów, jednak zawirowania historii spowodowały, iż oba zasiliły Royal Navy. Te okręty były wyposażone w wieże, podobnie jak HMS "ROYAL SOVEREIGN", czy HMS "PRINCE ALBERT", jednak dodatkowo zamontowano na nich ożaglowanie przydatne do żeglugi na dalekich akwenach.