Torpedowe

HMS BarhamKrążowniki III klasy (krążowniki torpedowe) typu "BARHAM" bazowały na projekcie krążowników typu "BARRACOUTA", jednak od samego początku projektowano je do wykorzystania w zespołach floty liniowej, a nie do służby w dalekich koloniach. Z racji tego wyposażono je w urządzenia napędowe umożliwiające osiąganie dużych prędkości.

HMS BarracoutaKrążowniki III klasy (krążowniki torpedowe) typu "BARRACOUTA" zostały zaprojektowane do pełnienia służby na dalekich wodach brytyjskich kolonii, gdzie miejsca możliwego dokowania są mocno ograniczone. Z racji hipotetycznej służby na ciepłych morzach wszystkie okręty były wyposażone w pokrycie kadłuba wykonane z drewna i miedzi.

HMS ArcherTen typ krążowników torpedowych wywodził się bezpośrednio od typu "SCOUT". Zwiększone rozmiary stanowiły istotną zmianę w porównaniu do poprzedniego projektu, a były wywołane tym, iż okręty typu "ARCHER" postanowiono uzbroić w cięższe działa 6-calowe.

HMS ScoutKrążowniki III klasy typu "SCOUT" były przedstawicielem eksperymentalnej klasy okrętów zwanych krążownikami torpedowymi. Większe od torpedowców miały stanowić obronę większych zgrupowań floty przed atakami małych jednostek wyposażonych w broń torpedową, w sprzyjających okolicznościach samemu mogąc zaatakować wrogie zgrupowania za pomocą torped.