Drewniane

HMS Lord ClydeFregaty pancerne z drewnianym kadłubem typu "LORD CLYDE" były ostatnimi zaprojektowanymi okrętami z ciągłym, burtowym pokładem bateryjnym. Zostały zaprojektowane przez Edwarda Reed'a. HMS "LORD WARDEN" był najcięższym okrętem wykonanym z drewna. Projekt bazował na typie "BELLEROPHON" z nieco zmodyfikowanymi wymiarami, które musiały zawierać poprawki uwzględniające drewnianą konstrukcję okrętu oraz baterię ciągnącą się przez całą długość okrętu. W swoim czasie były nazywane "najgorszymi okrętami Wiktoriańskiej Marynarki".

HMS Prince ConsortOkręty typu "PRINCE CONSORT" zostały rozpoczęte jako tradycyjne okręty liniowe II typu "BULWARK". Ich konwersja na fregaty pancerne rozpoczęła się w 1861 roku, a założenia przyjęte podczas konwersji były podobne jak przy fregacie pancernej HMS "ROYAL OAK". Zdecydowano się jednak na zainstalowanie maszyn o większej mocy aby zwiększyć prędkość.

HMS Royal OakHMS "ROYAL OAK" był pierwszym brytyjskim drewnianokadłubowym okrętem pancernym, przebudowanym z 91-działowego tradycyjnego, parowo-żaglowego okrętu liniowego klasy "BULWARK". Jego konwersja na 36-działową pancerną fregatę została zatwierdzona w 1861 roku. Projekt konwersji został wykonany przez Isaac'a Watts'a.